Hipotireoza i smanjenje tjelesne težine – odgovara dr. Jozo Jelčić

Kada sam prije 10 godina saznala kako bolujem od hipertiroze, imala sam 55 kg. U roku od 10 mjeseci od postavljene dijagnoze izgubila sam 10 kg, tako da sam pala na 45 kg. Nakon terapije radioaktivnim jodom (pokazalo se da sam alergična na athyrazol i propiltuaracil), vratila sam se na 55 kg, ali i ušla u hipotireozu, te sam u roku od 5 godina dobila 20 kg, tako da sada težim 75 kg.
Napominjem kako tijekom cijelog tog vremena, između 45 kg pa sve do 75 kg nisam ništa mijenjala u količini i vrsti hrane koju sam konzumirala. Kako sada zbog povećane težine trpim bolove u koljenima i gležnjevima, na što sam upozorila liječnika kod kojega kontroliram hipotireozu, a na što je on odgovorio kako to nema veze sa štitnom žlijezdom.
Kako kod njega nisam naišla na razumijevanje, molim Vas za savjet kako smanjiti težinu, s obzirom da sam reducirala prehranu i vježbala 3 puta tjedno tijekom zadnjih godinu dana, ali nisam uspjela ništa skinuti. Trenutačno zbog bolova u koljenima i stopalima idem na fizikalnu terapiju i fizijatar mi je također rekao kako bih trebala skinuti težinu zbog ublažavanja tih tegobe. (Đurđica)

 

Poštovana,

pokušat ću Vam pomoći koliko mi to dozvoljavaju skučene mogućnosti ovakve komunikacije i nedostatak niza podataka potrebnih za analizu uzroka ubrzanog debljanja. Pretpostavljam da zbog hipotireoze sada koristite nadoknadnu terapiju l-tiroksinom i da je Vaš hormonski status sada uredan.

Najprije da se osvrnem na gubitak težine od 10 kg tijekom 10 mjeseci. On je bio uzrokovan ubrzanim metabolizmom zbog hipertireoze. Nakon terapije radioaktivnim jodom Vaš hormonski status se normalizirao. U tom periodu ste vratili barem dio izgubljene težine zbog vraćanja metabolizma u fiziološke okvire. Ne znam koliko dugo ste bili u hipotireozi i kolikog je ona bila stupnja, ali je vjerojatno daljnji porast tjelesne težine barem dijelom bio posljedica usporenog metabolizma zbog hipotireoze. Nakon što se uvođenjem u terapiju l-tiroksina normalizirala razina TSH i T4 u krvi, hormoni štitnjače više nisu mogli dalje utjecati na Vašu tjelesnu težinu. Ako ste se i dalje nastavili debljati, to više nije moguće povezati s hormonima štitnjače, nego s drugim uzrocima. Najčešći uzrok debljanja je nezdrav stil života koji utječe na formiranje nezdravih navika u prehrani, tjelesnoj aktivnosti i spavanju. Osim toga neka emocionalna stanja kao što su depresija i anksioznost mogu uzrokovati ubrzano debljanje. Rjeđe, nagle promjene u vanjskoj sredini ili neke druge bolesti, također mogu uzrokovati debljanje.  Na žalost, ne mogu Vam više pomoći bez iscrpnijeg razgovora i uvida u dosadašnju medicinsku dokumentaciju.   

 

Specijalistička ordinacija za endokrinologiju prim. dr. sc. Jozo Jelčić

Ulica grada Vukovara 284/ 10 000 Zagreb / +385 (0)1 4579 157

http://www.endokrinologija-jelcic.com

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads